top of page
Zelené strechy

POPIS 

Zelené strechy

Set akumulačných vrstiev vegetačnej strechy

FORMA

materiál

TÉMA

Kvalita vnútorného prostredia, Sucho a voda, Vlny horúčav, Dažde a záplavy, Biodiverzita

ROZSAH

Rodinný dom, Byt a bytový dom, Budovy ostatné a priemysel

POUŽITIE

< NAZAD

STRATÉGIE

Zelená infraštruktúra

Zelená infraštruktúra výrazne zvyšuje odolnosť komunít voči extrémnym poveternostným udalostiam a iným rizikám spojeným s klimatickou zmenou. Zároveň prispieva k vytvoreniu zdravého a bezpečného prostredia v mestách, čo má pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov a ich kvalitu života.

Chladenie urbanizovaného priestoru

Pomáha minimalizovať tzv. "tepelný ostrov" efekt v mestských oblastiach. Týmto spôsobom sa redukujú extrémne teploty, ktoré by mohli ohroziť zdravie obyvateľov a zvyšovať riziko úmrtí v dôsledku tepelného stresu. Efektívne chladenie urbanizovaného prostredia tiež zvyšuje celkovú odolnosť mesta voči nepriaznivým klimatickým podmienkam, čím zlepšuje bezpečnosť a pohodu obyvateľov.

PODKLADY PRE ARCHITEKTOV  A PROJEKTANTOV

Projekčné podklady ako CAD, BIM, a iné súbory su ručené výlučne pre odborníkov architektov a projektantov. Sú k dispozícii na samostatnej stránke pre registrovaných užívateľov. Registrácia je podmienená poskytnutím kontaktných údajov a odsúhlasením správcom portálu ADAPTUJ.SK  

 TECHNICKÁ PODPORA

STRÁNKY PRODUKTU U VÝROBCU

PROJEKČNÉ PODKLADY

Projekčné podklady nájdete na stránke určenej architektom, projektantom a spolupracujúcim odborníkom.

safeguard stamp_edited.jpg

Hodnotenie a odporúčania IAACC SAFEGUARD. V tejto časti architekti, projektanti a odborníci spolupracujúci s IAACC pre projekt ADAPDUJ.SK hodnotia prezentovaný produkt, materiál, technológiu, službu alebo výrobcu z hľadiska kvality, praktickosti a efektívnosti použitia pri adaptácii na klimatické zmeny. Uvedomujeme si potrebu mitigačných kvalít klimaticky citlivej architektúry, avšak hodnotenie IAACC SAFEGUARD sa sústreďuje na hodnotenie adaptačných kvalít. 

CELKOVÉ HODNOTENIE KONCEPTU
V KONTEXTE KLIMATICKEJ ZMENY Z HĽADISKA ADAPTÁCIE AJ MITIGÁCIE

Hodnotíme produkt, materiál, technológiu alebo službu z hľadiska relevantnosti použitia v kontexte klimatických zmien. V tejto časti posudzujeme mitigačné aj adaptačné kvality

Vegetačné strechy, tiež známe ako zelené strechy alebo strešné záhrady, ponúkajú niekoľko prínosov pre boj proti klimatickej zmene:

1. Znižujú teplotu: Vegetačné strechy absorbujú menej tepla ako bežné strechy z asfaltu či kovu. Rastliny absorbujú slnečné žiarenie a voda, čo znižuje teplotu na povrchu strechy a v okolí budovy. Tento účinok zníženia teploty môže pomôcť v boji proti urbánnej tepelná ostrovným efektom.

2. Zachytávajú dažďovú vodu: Rastliny a substrát na vegetačných strechách môžu absorbovať a udržať vodu z dažďa, čím sa minimalizuje povrchový odtok a znižuje riziko povodní v mestských oblastiach. Tento proces pomáha zmierniť negatívne účinky povodní spôsobených klimatickou zmenou.

3. Zlepšujú kvalitu ovzdušia: Rastliny na vegetačných strechách absorbujú oxid uhličitý a iné znečisťujúce látky z ovzdušia, čím zlepšujú kvalitu vzduchu v blízkosti budov a môžu pomôcť zmierniť miestne znečistenie ovzdušia.

4. Znižujú spotrebu energie: Vegetačné strechy môžu pomôcť izolovať budovu, čím sa znižuje potreba kúrenia a chladenia. To môže viesť k zníženiu spotreby energie na kúrenie a chladenie, čím sa zníži aj emisie skleníkových plynov.

5. Podporujú biodiverzitu: Vegetačné strechy poskytujú životné prostredie pre rôzne druhy rastlín a živočíchov, čo môže zvýšiť biodiverzitu v urbánnych prostrediach a poskytnúť miestu pre hmyz, vtáky a iné živočíchy.

Všetky tieto faktory spoločne prispievajú k vytváraniu udržateľnejších a odolnejších mestských prostredí, ktoré môžu pomôcť zmierniť vplyvy klimatickej zmeny.

HODNOTENIE Z HĽADISKA PRÍNOSU PRODUKTU A VÝROBCU PRE BUDOVANIE ODOLNOSTI

Napriek skutočnosti že si plne uvedomujeme potrebu znižovania vplyvov človeka na klimatickú zmenu (mitigácia), my sa sústreďujeme prioritne na vlastnosti produktov, technológií a služieb súvisiacich s adaptáciou a budovaním odolnosti budov, komunít, miest a spoločnosti voči klimatickým zmenám. 

Samotná vegetačná strecha poskytuje niekoľko výhod, ktoré sú významné v kontexte znižovania teploty urbanizovaného prostredia, pritaženia strechy, čo ju robí odolnejšou voči silnému vetru, a minimalizovania prehrievania stavby v lete:

1. Znižovanie teploty urbanizovaného prostredia: Vegetačné strechy majú schopnosť absorbovať slnečné žiarenie a teplo, čím znižujú teplotu na povrchu strechy a v okolí budovy. Tento proces znižuje vplyv tzv. urbánneho tepelného ostrova, ktorý je charakterizovaný vyššími teplotami v mestských oblastiach v porovnaní s okolitými vidieckymi oblasťami. Znižovanie teploty môže viesť k pohodlnejšiemu prostrediu pre obyvateľov a znižovať potrebu klimatizácie budov.

2. Hydroizolácia bez potreby kotvenia: Vegetačné strechy môžu slúžiť ako efektívna hydroizolácia, ktorá chráni budovu pred prenikaním vody. V porovnaní s tradičnými hydroizolačnými materiálmi nevyžadujú vegetačné strechy kotvenie hydroizolačných krytín, čo zjednodušuje inštaláciu a minimalizuje riziko poškodenia hydroizolácie silným vetrom alebo inými extrémnymi podmienkami.

3. Fásový posun priebehu teplôt v lete: Vegetačné strechy môžu absorbovať slnečné žiarenie a teplo, čím znižujú množstvo energie, ktoré sa dostáva priamo do budovy. Tento proces spomaľuje prehrievanie stropu budovy v lete a môže prispieť k vytvoreniu pohodlnejšieho vnútorného prostredia bez potreby nadmerného používania klimatizácie. Tým sa znížia energetické náklady na chladenie a emisie skleníkových plynov spojené s prevádzkou klimatizácie.

ŠPECIFICKÉ VLASTNOSTI PRODUKTU, TECHNOLÓGIE,  SLUŽBY

V tejto časti hodnotíme a upriamujeme pozornosť na tie vlastnosti produktu, ktoré sú pre produkt špecifické a predurčujú ho tak na použitie v určitých špecifických situáciach.

Alternatívy k intenzívnym vegetačným strechám môžu byť obmedzené, pretože tieto strechy poskytujú kombináciu praktických, estetických a environmentálnych výhod. Napriek tomu existujú možnosti, ktoré sa dajú zvážiť:

1. Biele strechy: Biele strechy majú schopnosť odraziť slnečné žiarenie, čím znižujú množstvo tepla absorbovaného budovou. Tým sa môže znížiť potreba klimatizácie v lete a prispieť k znižovaniu teploty v mestských oblastiach. Aj keď biele strechy nemajú estetickú hodnotu rovnocennú s vegetačnými strechami, môžu poskytnúť niektoré environmentálne výhody.

2. Reflexívne povrchy: Iné alternatívy môžu zahŕňať použitie reflexívnych povrchových materiálov na strechách, ktoré majú schopnosť odrážať slnečné žiarenie a teplotu. To môže tiež pomôcť znižovať teplotu v urbanizovaných oblastiach a minimalizovať vplyv urbánneho tepelného ostrova.

3. Technologické riešenia: Ďalšou alternatívou môžu byť technologické riešenia, ako sú solárne panely alebo solárne tepelné kolektory, ktoré môžu byť inštalované na strechách budov. Tieto technológie môžu byť účinné pri výrobe čistej energie a prispievať k udržateľnosti budov.

Hoci tieto alternatívy môžu byť užitočné z hľadiska znižovania teploty urbanizovaného prostredia alebo výroby čistej energie, je dôležité si uvedomiť, že vegetačné strechy poskytujú komplexné výhody, ktoré zahŕňajú nielen environmentálne výhody, ale aj estetickú hodnotu, priestor na pobyt a podporu biodiverzity. Preto je dôležité zvážiť rôzne faktory pri rozhodovaní sa pre konkrétnu typ strechy v rámci daného projektu alebo budovy.

IAACC

INSTITUTE FOR ARCHITECTURE

ADAPTED TO CLIMATATE CHANGE

Inštitút pre architektúru adaptovanú na klimatické zmeny

OBČIANSKE ZDRUŽENIE

Email: info(at)iaacc.eu

ecostation logo_edited.png

ADAPTUJ.SK

CENTRUM ADAPTÁCIE A ODOLNOSTI

SHOWROOM ADAPTAČNÝCH OPATRENÍ

Štefana Moyzesa 2/B, Trnava

TEL.: +421 948 275 858

info(at)adaptuj.sk

  • Facebook
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • X
  • LinkedIn

Prevádzkovateľ showroomu

ECOSTATION, s.r.o.

SÍDLO: Bratislavská 5990/4, Trnava, 91702

IČO :     51 741 504
DIČ : 2120781872 
IČ DPH  : SK2120781872 
Zapísaná v OR :

Okresný súd Trnava oddiel Sro,

vložka č. 42436/T
IBAN: SK72 0200 0000 0039 7036 6955

© 2023 Ing. arch. Miroslav Marko, M.Arch

bottom of page