PODCAST ADAPTUJ.SK
Vitajte na stránke nášho podcastu, kde sa venujeme dôležitej téme adaptácie budov, komunít a miest na klimatickú zmenu. Spolu s odborníkmi rozoberáme, prečo je nevyhnutné okamžite a rozumne posilniť našu odolnosť voči klimatickým zmenám, ale bez zbytočného strachu. Poskytujeme vám hĺbkové rozhovory, ktoré prinášajú odborné znalosti, praktické rady na lokálne zvládanie týchto globálnych výziev, ale aj kritické zamyslenia nad zmysluplnosťou niektorých opatrení.
Rozhovory vedie prevažne Ing.arch. Miroslav Marko, M.Arch a sú nahrávane v priestoroch Centra adaptácie a odolnosti v Trnave v spolupráci s IAACC.EU

JUDr. Tatiana Prokopová
JUDr. Tatiana Prokopová, advokátka a odborníčka na stavebné právo
Povinnosti projektantov podľa nového stavebného zákona
Architekt Miroslav Marko a JUDr. Tatiana Prokopová, advokátka a odborníčka na stavebné právo sa rozprávali o nových povinnostiach projektantov podľa nového stavebného zákona 25/2025.
TÉMY
legislatíva, vzdelávanie
podcast č.
46
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing.arch. Peter Beňuška
Peter Beňuška, bývalý hlavný architekt Európskej komisie a mesta Bratislavy
Hlavný architekt Európskej komisie
Peter Beňuška, bývalý hlavný architekt Európskej komisie a mesta Bratislavy, sa s Miroslavom Markom rozprávali o iniciatíve Nový Európsky Bauhaus, architektonickej politike EK a o spoločenskej angažovanosti architektov.
TÉMY
architektúra, legislatíva, vzdelávanie
podcast č.
45
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Daniel Hrčka
Ing. Daniel Hrčka odborník na fotovoltické a batériové systémy zo spoločnosti Viessmann
Fotovoltika a energická bezpečnosť domácnosti a siete
Architekt Miroslav Marko a Ing. Daniel Hrčka odborník na fotovoltické a batériové systémy zo spoločnosti Viessmann sa rozprávali o výhodách a úskaliach fotovoltiky.
TÉMY
architektúra
podcast č.
44
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Dušan Majer
Ing. Dušan Majer slovenský výrobca drevených a drevohliníkových okien Makrowin
Odolné okná pre klimatickú zmenu
Architekt Miroslav Marko a Ing. Dušan Majer slovenský výrobca drevených a drevohliníkových okien Makrowin sa rozprávali o nových požiadavkách na okná odolné voči extrémnym prejavom počasia.
TÉMY
architektúra, okná
podcast č.
43
YOUTUBE A PODCAST LINKY

doc. Ing. Marek Sokáč, PhD.
doc. Ing. Marek Sokáč, PhD je predseda vedeckej rady Ústavu hydrológie SAV.
Stoková sieť miest a modrozelená infraštruktúra
Architekt Miroslav Marko a predseda vedeckej rady Ústavu hydrológie SAV doc. Ing. Marek Sokáč, PhD. sa rozprávali o možnostiach zelenej infraštruktúry ako aj problémoch stokovej siete v Slovenských mestách.
TÉMY
modrozelená
podcast č.
42
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Peter Kubička
Ing. Peter Kubička zo spoločnosti PREFA
Mobilná protipovodňová ochrana domov
Architekt Miroslav Marko a Ing. Peter Kubička zo spoločnosti PREFA sa v Centre adaptácie a odolnosti v Trnave rozprávali o mobilnej protipovodňovej ochrane domov a pozemkov.
TÉMY
krajina, modrozelená
podcast č.
41
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Branislav Siklienka
Branislav Siklienka, odborník na zelené strechy
Zelené vegetačné strechy
Architekt Miroslav Marko a Branislav Siklienka, odborník na zelené strechy, sa v Centre adaptácie a odolnosti rozprávali o úlohe zelených vegetačných striech v meste,
TÉMY
architektúra
podcast č.
40
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Peter Kuliaček
Ing. Peter Kuliaček, odborník na obnoviteľné zdroje zo spoločnosti Viessmann
Obnoviteľné zdroje, tepelné čerpadlá
Architekt Miroslav Marko a Ing. Peter Kuliaček, odborník na obnoviteľné zdroje zo spoločnosti Viessmann, sa rozprávali o tom ako sú tepelné čerpadlá cestou k energetickej triede A0
TÉMY
architektúra, chladenie, vykurovanie
podcast č.
39
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Mgr. Adrián Purkart, PhD. MBA
Mgr. Adrián Purkart, PhD. MBA je myrmekológ, univerzitný pedagóg, predseda Slovenskej entomologickej spoločnosti
Biodiverzita a hmyz v meste
Myrmekológ, univerzitný pedagóg, predseda Slovenskej entomologickej spoločnosti Adrián Purkart sa s architektom Miroslav Markom rozprávali o tom ako trpí hmyz v poľnohospodárskej krajine
TÉMY
krajina
podcast č.
38
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Martin Pribila
Martin Pribila, autor krtkodomu - domu prikrytého zemou.
Úsporné domy kryté zemou ako cesta k prírode
Architekt Miroslav Marko sa rozprával s inžinierom Martinom Pribilom o domoch krytých zemou. Prečo tieto domy majú vynikajúcu akumuláciu energie, vďaka ktorej potrebujú minimálne množstvo technológií. Aké dlhé je vykurovacie obdobie v takomto dome, ako prirodzene chladí v lete, prečo je dôležité aby sme ponechali zastavanú plochu domu prírode, a či sme schopní sa k prírode a k domom bez technológií vrátiť. Kedy sú lacnejšie ako bežné domy.
TÉMY
architektúra, krajina
podcast č.
37
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ľubomír Barborík
Luboš Barborík je odborník na inteligentnú elektroinštaláciu v spoločnosti Loxone.
Inteligentné riadenie domu pre klimatickú odolnosť
S architektom Miroslav Markom sa rozprávali o možnostiach smarthome riešení v kontexte adaptácie na klimatickú zmenu. Témou rozhovoru bolo ako sú inteligentné technológie dôležité pre pohodlie užívateľa domu, energetické úspory, kvalitu vnútorného prostredia a bezpečnosť. Taktiež nevynechali otázku či môžu byť inteligentné online technológie aj hrozbou pre užívateľa domu, a prečo je vhodné aby inteligentné riešenia neboli 100% závislé od internetu.
TÉMY
architektúra, dáta
podcast č.
36
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Miriam Húšťavová
Krajinná architektka, členka výborov pre krajinnú architektúru a pre štandardy služieb architektov a práva duševného vlastníctva na Slovenskej Komore Architektov.
Úloha krajinných architektov pri adaptácii miest na klimatickú zmenu.
Miroslav Marko sa s Miriam rozprával o postavení krajinných architektov, o ich úlohe v procese navrhovanie odolnosti budov a miest voči klimatickej zmene, ako aj o iniciatívach na SKA smerom k štandardizácii služieb architektov a krajinných architektov. Epizóda o tom, že zeleň sa nemá navrhovať tak aby nebránila výhľadu na budovu, ale aby bola nedeliteľnou súčasťou architektonického diela adaptovaného na klimatickú zmenu, ako aj o tom že toto je úloha neľahká v pamiatkovo chránenom prostredí.
TÉMY
urbanizmus, modrozelená, krajina, architektúra
podcast č.
35
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Doc. Ing. arch. Lea Rollová, PhD.
Docentka z fakulty architektúry STU, odborníčka na univerzálne (bezbariérové) navrhovanie
Univerzálne navrhovanie a klimatická zmena
Architekt Miroslav Marko sa rozprával s architektkou Leou Rollovou o tom, že prístupnosť do budov je základným ľudským právom, o vyššej hodnote bezbariérových budov, o nutnosti zladenia vodopriepustných plôch modrozelenej infraštruktúry a požiadaviek bezbariérového navrhovania, o zavedení čestného prehlásenia architekta o bezbariérovosti budovy, ako aj o tom, že základnou obnovou smerom k bezbariérovosti musí prejsť celý bytový fond, keďže vzhľadom na sociálnu politiku štátu bude v budúcnosti stále viac seniorov opatrovaných vo vlastných bytoch.
TÉMY
univerzálny design, architektúra, modrozelená, urbanizmus, vzdelávanie, legislatíva
podcast č.
34
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Tomáš Krchnák
Viceprezident Asociácie pasívnej požiarnej ochrany Slovenskej republiky
Požiarna bezpečnosť pre klimatickú adaptáciu
Architekt Miroslav Marko sa rozprával s Ing. Tomášom Krchnákom o výzvach aj možnostiach požiarnej ochrany súvisiacich s adaptáciou na klimatické zmeny, kde nenabíjať elektrickú kolobežku, že o zelenú strechu s fotovoltickými panelmi sa treba starať, že hasiči musia mať možnosť fotovoltickú elektráreň odpojiť, ale aj o neaktuálnych normách zo sedemdesiatych rokov, ktorých zásadná zmena by pomohla usporiť náklady na požiarnu bezpečnosť stavby tým, že by zohľadnila potreby a možnosti 21. storočia.
TÉMY
požiarna ochrana, legislatíva
podcast č.
33
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Danka Daubnerová
ESG produktová manažérka Ing. Danka Daubnerová
Vplyv architekta na financovanie výstavby projektu
O zelenom smerovaní úverového financovania udržateľných projektov a o vplyve architekta na schopnosť klienta získať v budúcnosti financovanie pre projekt sa architekt Miroslav Marko rozprával s Ing. Dankou Daubnerovou, ESG produktovou manažérkou.
TÉMY
ESG, architektúra
podcast č.
32
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Ivana Štigová Kučírková, MSc.
Krajinná architekta s bohatými skúsenosťami zo zahraničia pôsobiaca v ateliéri Green Architecture SK
Krajinná architektúra v meste
O úlohe krajinných architektov v tvorbe prostredia, prehrievaní miest, modro zelenej infraštruktúre, chladení mesta, zeleni odolnej voči klimatickej zmene a spolupráci s verejnosťou pri navrhovaní mestských parkov.
TÉMY
architektúra, vzdelávanie
podcast č.
31
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing.arch. Matej Siebert, PhD.
Architekt a spoluzakladateľ ateliéru SIEBERT a TALAŠ
Adaptácia na klimatickú zmenu v architektonickej praxi
Ovývoji a komplexnosti úloh architekta, o egu a strachu robiť veci inak, o budovaní dôvery v profesiu architekta, budovách ktoré si udržia hodnotu na trhu, a v neposlednom rade o potrebe funkčných nástrojov a inštitúcií podporujúcich budúcnosť udržateľnej architektúry.
TÉMY
architektúra, urbanizmus, vzdelávanie
podcast č.
30
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Jakub Hrbáň
Jakub HrbáN je klimatický aktivista a zakladajúci člen združenia aa iniciatívy Klíma ťa potrebuje.
Klimatický aktivizmus
O iniciatíve Klíma ťa potrebuje, znepokojení ľudí tak komplexnou témou akou klimatická zmena, o potrebe aktívnej mobilizácii verejnosti smerom k systémovým zmenám, ako aj o tom ako diskusiu o klimatickej zmene dostať z extrémne polarizovaných polôh.
TÉMY
architektúra, vzdelávanie
podcast č.
29
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Doc. Ing. arch. Katarína Smatanová, PhD.
Doc. Ing. arch. Katarína Smatanová, PhD. je vedúca ústavu urbanizmu a územného plánovania na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave, splnomocnenec vlády pre podporu najmenej rozvinutých okresov, člen expertnej skupiny v rámci Podpory najmenej rozvinutých okresov v problematike územný a regionálny rozvoj, sociálna udržateľnosť, komunitné plánovanie a zvyšovanie zamestnanost.
Klimaticky odolné komunity
Rozprávali sme sa o tom, že klimaticky odolné komunity nie sú len o adaptovanom fyzickom priestore, ale hlavne o angažovanosti, schopnosti prispôsobiť sa, komunikovať a spolupracovať. Hľadali sme odpovede na otázku prečo na Slovensku nefungujú komunitné formy bývania a výstavby a rozoberali ako veľmi nám chýbajú v spoločnosti vzájomná dôvera a sociálne zručnosti.
TÉMY
architektúra, urbanizmus, vzdelávanie, psychológia
podcast č.
28
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Ján Kohút
Ing. Ján Kohút je odborník na sálavé systémy vykurovania a chladenia zo spoločnosti Wavin.
O hospodárení s dažďovými vodami
Rozprávali sme sa potrebe možnostiach ako zadržiavať dažďovú vodu v meste, ako zohľadňovať predpoveď počasia pri zadržiavaní dažďovej vody a o tom že vodozádržné opatrenia sú zároveň protipovodňové opatrenia.
TÉMY
modrozelená
podcast č.
27
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Ján Kohút
Ing. Ján Kohút je odborník na sálavé systémy vykurovania a chladenia zo spoločnosti Wavin.
O sálavom vykurovaní a chladení
Rozprávali sme sa o princípe sálavého vykurovania chladenia, vykurovaní stropom, regulácii a akumulácii tepla, o mokrých a suchých sálavých systémoch.
TÉMY
chladenie, vykurovanie, architektúra
podcast č.
26
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Doc. Ing. Zuzana Straková, PhD., Barbora Paříková
Docentka Straková je pedagóg na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, katedra technických zariadení budov a projektantka vzduchotechnických zariadení. Pani Paříková je odborník na vetranie školských zariadení v spoločnosti Atrea.
O nevyvetraných školách - zostrih pre rodičov
Rozprávali sme sa o tragickom stave vetrania školských tried, zdravotných rizikách a dôsledkoch nevyvetranej triedy, že kvalitne vyvetranou triedou možno znížiť chorobnosť detí o 30-50%. Vysvetlili sme ci prečo je nemožné z fyzikálneho a praktického hľadiska oknom vyvetrať školskú triedu dostatočne, že vzduch v triede je vydýchaný už po 15 minútach hodiny a prečo hladina CO2 ku koncu vyučovania prekračuje povolenú hranicu dvojnásobne. Toto video je zostrih pôvodnej diskusie,
TÉMY
ESG, vetranie, vzdelávanie, zdravie
podcast č.
25
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Doc. Ing. Zuzana Straková, PhD., Barbora Paříková
Docentka Straková je pedagóg na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, katedra technických zariadení budov a projektantka vzduchotechnických zariadení. Pani Paříková je odborník na vetranie školských zariadení v spoločnosti Atrea.
O nevyvetraných školách
Rozprávali sme sa o tragickom stave vetrania školských tried, zdravotných rizikách a dôsledkoch nevyvetranej triedy, že kvalitne vyvetranou triedou možno znížiť chorobnosť detí o 30-50%. Vysvetlili sme ci prečo je nemožné z fyzikálneho a praktického hľadiska oknom vyvetrať školskú triedu dostatočne, že vzduch v triede je vydýchaný už po 15 minútach hodiny a prečo hladina CO2 ku koncu vyučovania prekračuje povolenú hranicu dvojnásobne.
TÉMY
ESG, vetranie, zdravie, vzdelávanie
podcast č.
25
YOUTUBE A PODCAST LINKY

prof. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD.
Profesorka architektúry a urbanizmus na fakulte architektúry STU, prorektorka pre zahraničné vzťahy a vzťahy s verejnosťou STU, bývalá dekanka FAD STU, členka Európskej komisie pre uznávanie kvalifikácií, členka porôt CEZAAR, Krištáľové krídlo a Ceny Dušana Jurkoviča, ...
O nešťastí územného plánovania a architektovom egu
O nešťastí slovenského územného plánovania a potrebe nového urbanizmu pre adaptáciu na klimatickú zmenu. Prečo treba aby architekti ubrali zo svojho ega a podriadili tvorbu požiadavkám udržateľnosti.
TÉMY
vzdelávanie, architektúra, urbanizmus
podcast č.
24
YOUTUBE A PODCAST LINKY

prof. Ing. arch. Ľubica Vitková, PhD.
Profesorka architektúry a urbanizmus na fakulte architektúry STU, prorektorka pre zahraničné vzťahy a vzťahy s verejnosťou STU, bývalá dekanka FAD STU, členka Európskej komisie pre uznávanie kvalifikácií, členka porôt CEZAAR, Krištáľové krídlo a Ceny Dušana Jurkoviča, ...
O vzdelávaní architektov
O malom záujme o technické školstvo a schopnosti mladých ľudí kriticky vyhodnocovať informácie. Prečo treba zapálených a technicky zdatných architektov. O problematickom stave vzdelávania, uzavretosti univerzít a fakúlt a masovom odchode študentov do zahraničia.
TÉMY
vzdelávanie, architektúra, urbanizmus
podcast č.
23
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Igor Maco
Odborník na technické a energetické vybavenie stavieb, špecialista na TABS systémy, odborný technik v spoločnosti Rehau
O tepelne aktivovaných stavebných konštrukciách
O "žehlení peakov" vykurovania a chladenia, fázovom posune tepla v budovách s veľkou akumuláciou, potrebe zracionalizovať teplotu chladeného priestoru, zdravotných dôsledkoch a kvalitách priestoru pri chladení budovy namiesto chladenia vzduchu. O potrebe stavebných fyzikov a architektov so záujmom o energie.
TÉMY
chladenie, vykurovanie
podcast č.
22
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Michal Miklošovič
Odborník na prírodné izolácie.
O izolačných vlastnostiach rodinného domu
O neistej budúcnosti cien energií a príprave domov na krízovejšie situácie. Prečo je obálka budovy prioritou návrhu, a prečo by sa projektanti nemali báť nových a prírodných materiálov.
TÉMY
tepelné izolácie
podcast č.
21
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Michal Miklošovič
Odborník na prírodné izolácie.
O prírodných tepelných izoláciách
Prečo je v kontexte klimatickej zmeny dôležitá akumulácia tepelnej izolácie a o to, že prírodné materiály dnes už môžu byť priemyselným certifikovaným štandardom použiteľným v masovom meradle, a nie len alternatívou pre ekologických nadšencov.
TÉMY
tepelné izolácie
podcast č.
20
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. arch. Martin Stohl
Architekt, ESG a Net Zero Carbon expert, člen predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy, viceprezident slovenskej iniciatívy Manifest 2020, partner Nového Európskeho Bauhausu.
O zmysluplných "zelených" riešeniach
O vzťahu ekonomiky developerských projektov, zelených opatreniach a peknej architektúry. O tom, že biznis a ekonomika nesmie byť v v protiklade so zelenými témami, a že v spoločnosti nesmú byť vzájomne nekomunikujúce názorové tábory, lebo pri adaptácii na klimatickú zmenu sa potrebujeme vzájomne počúvať a prinášať riešenia, ktoré majú naozaj logiku a vychádzajú z faktov. Nemožno počúvať alternatívne pravdy, a aktivizmus by nemal byť mainstremom zelených riešení.
TÉMY
ESG, architektúra
podcast č.
19
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. arch. Marian Macko
Odborník na okná a obchodný riaditeľ v spoločnosti Rehau.
Okná pre adaptáciu na klimatickú zmenu
Prečo normy nezohľadňujú extrémy, ktoré sa stali bežným štandardom a bezpečnosti okien.
TÉMY
okná
podcast č.
18
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Alfréd Gottas, Ing. Róbert Krakovik
Alfréd je riaditeľ spoločnosti Thermo/solar najväčšieho Slovenského výrobcu termických solárnych panelov. Róbert odborník na kotle na biomasu.
Biomasa ako lokálny zdroj tepla
Prečo treba kvalitné systémové zmeny v oblasti dotáciách na zdroje tepla. Prečo má každý rakúsky starosta štiepkovač.
TÉMY
biomasa
podcast č.
17
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Alfréd Gottas, Ing. Róbert Krakovik
Alfréd je riaditeľ spoločnosti Thermo/solar najväčšieho Slovenského výrobcu termických solárnych panelov. Róbert odborník na kotle na biomasu.
O peletách a termických solároch
O potrebe kvalitného spaľovania, porovnanie s Rakúskom, a možnostiach fungovať nezávisle na zdroji tepla energie a o lokálnych zdrojoch.
TÉMY
biomasa
podcast č.
16
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ján Rapan
Dátový vedec, Viceprezident v international Climate Adaptation Research Institute
O obnoviteľných zdrojoch
Prečo treba adaptačné opatrenia uskutočniteľné a pre naše deti.
TÉMY
dáta
podcast č.
15
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ján Rapan
Dátový vedec, Viceprezident v international Climate Adaptation Research Institute
O dátach a zelených strechách
Prečo treba rozumieť dátam, byť zelený so zdravým rozumom a sústrediť sa viac na adaptáciu ako mitigáciu.
TÉMY
dáta
podcast č.
14
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Ján Durec, PhD.
Odborník na potraviny, vysokoškolský pedagóg a vedúci výskumu a vývoja v spoločnosti McCarter.
O lokálnej produkcii a skladovaní potravín
O dôležitosti a zdravotných výhodách lokálne produkovaných potravín.
TÉMY
potraviny
podcast č.
13
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Ján Durec, PhD.
Odborník na potraviny, vysokoškolský pedagóg a vedúci výskumu a vývoja v spoločnosti McCarter.
O potravinách, zdraví a imunite
O kontaminácii v priemyselne produkovanej zelenine. Prečo zmeny v stravovaní stoja na vzdelávaní deti.
TÉMY
potraviny
podcast č.
12
YOUTUBE A PODCAST LINKY

doc. Ing. arch. Andrea Bacová, PhD.
Architektka, docentka na fakulte architektúry STU, Ústav architektúry obytných budov, publicistka, šéfredaktorka časopisu Projekt.
O publicistike a vzdelávaní v architektúre
Prečo by architekti mali udávať smer spoločnosti v adaptácii na klimatické zmeny. O slabom vzdelávaní v technických zariadeniach budov.
TÉMY
architektúra, vzdelávanie
podcast č.
11
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Mgr. Patrícia Gajdošociová
Ekosychologička, odborníčka na klimatickú úzkosť, spoluzakladateľka iniciatívy psychozaklimu.
O generácii snehových vločiek
O generácii snehových vločiek a helikoptérových rodičoch. Prečo je psychická odolnosť mladých ľudí zásadná pre adaptáciu na klimatickú zmenu.
TÉMY
psychológia, vzdelávanie
podcast č.
10
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Mgr. Patrícia Gajdošociová
Ekosychologička, odborníčka na klimatickú úzkosť, spoluzakladateľka iniciatívy psychozaklimu.
O klimatickej úzkosti
O klimatických psychických poruchách, úzkostiach a o hľadaní riešenia v transiliencii.
TÉMY
psychológia
podcast č.
9
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Mária Dubcová, PhD.
Evnirošpecialistka z oddelenia zelenej infraštruktúry na Metropolitnom inštitúte Bratislavy.
Modrozelená a architekti
Prečo architekti prehliadajú nakladanie s vodou, a o ťažkom závese Slovenka za Európou.
TÉMY
modrozelená
podcast č.
8
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing. Mária Dubcová, PhD.
Evnirošpecialistka z oddelenia zelenej infraštruktúry na Metropolitnom inštitúte Bratislavy.
O modrozelenej infraštruktúre
O legislatíve v modrozelených témach, a základných princípoch nakladania s dažďovými vodami.
TÉMY
modrozelená
podcast č.
7
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Ing.arch. Tomáš Guniš
Architekt, bývalý výkonný riaditeľ Slovenskej rady pre zelené budovy a hlavný architekt mesta Trnava, v súčasnosti projektovo architektonický špecialista Saint Gobain.
O architektoch a klimatickej zmene
Prečo je adaptácia relevantnejšia ako mitigácia, o motivácii architektov a príležitosti na nový rast.
TÉMY
architektúra
podcast č.
6
YOUTUBE A PODCAST LINKY

doc. Ing. Zuzana Straková, PhD.
Docentka na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, katedra technických zariadení budov a projektantka vzduchotechnických zariadení.
(Ne)vetranie na školách
O tragickom stave vetrania v školských budovách.
TÉMY
vetranie, vzdelávanie
podcast č.
5
YOUTUBE A PODCAST LINKY

doc. Ing. Zuzana Straková, PhD.
Docentka na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, katedra technických zariadení budov a projektantka vzduchotechnických zariadení.
Nútené vetranie rodinných domov
Prečo by malo byť vetranie s rekuperáciou štandardnou výbavou budov na bývanie.
TÉMY
vetranie, vzdelávanie
podcast č.
4
YOUTUBE A PODCAST LINKY

doc. Ing. Zuzana Straková, PhD.
Docentka na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, katedra technických zariadení budov a projektantka vzduchotechnických zariadení.
Vetranie budov a rekuprácia
O histórii a dôležitosti vetrania so spätným získavaním energie.
TÉMY
vetranie, vzdelávanie
podcast č.
3
YOUTUBE A PODCAST LINKY

prof. doc. Ing. Michal Masaryk, PhD.
Profesor na Strojníckej a Stavebnej fakulte STU a hosťujúci profesor na VUT Brno. Odborník na výrobu a prenos tepla a chladu.
O budovách, architektoch, energiách a vzdelávaní.
Prečo je architektonický návrh rozhodujúci pri potrebe chladenia budovy, o kľúčovej úlohe architekta na energickú spotrebu budovy, a o vzdelávaní architektov o otázkach energií a TZB.
TÉMY
chladenie, vzdelávanie
podcast č.
2
YOUTUBE A PODCAST LINKY

prof. doc. Ing. Michal Masaryk, PhD.
Profesor na Strojníckej a Stavebnej fakulte STU a hosťujúci profesor na VUT Brno. Odborník na výrobu a prenos tepla a chladu.
Ejektorové chladenie budov bez elektrickej energie
Ejektorové chladenie. Budúcnosť chladenia budov takmer bez potreby elektrickej energie?
TÉMY
chladenie
podcast č.
1
YOUTUBE A PODCAST LINKY

Martin Maok Tesák
Hudobný skladateľ, multiinštrumentalista, autor divadelnej a filmovej hudby.
Znelka podcastu o adaptácii na klimatické zmeny
V podcaste ADAPTUJ diskutujeme s odborníkmi a zaujímavými osobnosťami na tému: Adaptácia na klimatické zmeny a budovanie odolnosti. Rozprávame sa o tom, prečo klimatické zmeny treba brať vážne, ale aj prečo nie je správne šíriť paniku a podnecovať klimatickú úzkosť. Vážnu, avšak optimistickú melódiu pre podcast o adaptácii na klimatické zmeny pre nás zložil a nahral Martin MAOK Tesák. Za čo mu zo srdca ďakujeme.
TÉMY
podcast č.
0
YOUTUBE A PODCAST LINKY