top of page
Vegetačné steny

POPIS 

Vegetačné steny

Nosné systémy pre vytváranie zelených stien a zvislých záhrad

FORMA

produkt

TÉMA

Vlny horúčav, Biodiverzita, Kvalita vnútorného prostredia

ROZSAH

Byt a bytový dom, Rodinný dom, Budovy ostatné a priemysel

POUŽITIE

< NAZAD

STRATÉGIE

Zelená infraštruktúra

Zelená infraštruktúra výrazne zvyšuje odolnosť komunít voči extrémnym poveternostným udalostiam a iným rizikám spojeným s klimatickou zmenou. Zároveň prispieva k vytvoreniu zdravého a bezpečného prostredia v mestách, čo má pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov a ich kvalitu života.

Chladenie urbanizovaného priestoru

Pomáha minimalizovať tzv. "tepelný ostrov" efekt v mestských oblastiach. Týmto spôsobom sa redukujú extrémne teploty, ktoré by mohli ohroziť zdravie obyvateľov a zvyšovať riziko úmrtí v dôsledku tepelného stresu. Efektívne chladenie urbanizovaného prostredia tiež zvyšuje celkovú odolnosť mesta voči nepriaznivým klimatickým podmienkam, čím zlepšuje bezpečnosť a pohodu obyvateľov.

PODKLADY PRE ARCHITEKTOV  A PROJEKTANTOV

Projekčné podklady ako CAD, BIM, a iné súbory su ručené výlučne pre odborníkov architektov a projektantov. Sú k dispozícii na samostatnej stránke pre registrovaných užívateľov. Registrácia je podmienená poskytnutím kontaktných údajov a odsúhlasením správcom portálu ADAPTUJ.SK  

 TECHNICKÁ PODPORA

STRÁNKY PRODUKTU U VÝROBCU

PROJEKČNÉ PODKLADY

Projekčné podklady nájdete na stránke určenej architektom, projektantom a spolupracujúcim odborníkom.

safeguard stamp_edited.jpg

Hodnotenie a odporúčania IAACC SAFEGUARD. V tejto časti architekti, projektanti a odborníci spolupracujúci s IAACC pre projekt ADAPDUJ.SK hodnotia prezentovaný produkt, materiál, technológiu, službu alebo výrobcu z hľadiska kvality, praktickosti a efektívnosti použitia pri adaptácii na klimatické zmeny. Uvedomujeme si potrebu mitigačných kvalít klimaticky citlivej architektúry, avšak hodnotenie IAACC SAFEGUARD sa sústreďuje na hodnotenie adaptačných kvalít. 

CELKOVÉ HODNOTENIE KONCEPTU
V KONTEXTE KLIMATICKEJ ZMENY Z HĽADISKA ADAPTÁCIE AJ MITIGÁCIE

Hodnotíme produkt, materiál, technológiu alebo službu z hľadiska relevantnosti použitia v kontexte klimatických zmien. V tejto časti posudzujeme mitigačné aj adaptačné kvality

Systémy pre vytváranie zelených stien a zvislých záhrad predstavujú inovatívne riešenia v kontexte klimatickej zmeny, ktoré môžu prinášať viaceré prínosy z hľadiska materiálu a technológie. Tu sú niektoré z hlavných prínosov:
1. Izolácia a Regulácia Teploty: Zelené steny a zvislé záhrady môžu slúžiť ako prírodná izolácia pre budovy. Rastlinný porast funguje ako termálna bariéra, čím pomáha regulovať teplotu vnútri budovy. To prispieva k zníženiu potreby intenzívneho chladenia alebo vykurovania, čo má pozitívny vplyv na energetickú efektívnosť.
2. Absorpcia CO2 a Produkcia Kyslíka: Rastliny v zelených stenách a zvislých záhradách absorbujú CO2 z ovzdušia a produkujú kyslík, čím prispievajú k zlepšeniu kvality vzduchu v mestskej oblasti. Toto je dôležité v kontexte klimatickej zmeny a môže pomôcť v boji proti znečisteniu ovzdušia.
3. Zadržiavanie Dažďovej Vody: Materiály používané v zelených stenách a zvislých záhradách môžu pomáhať zadržiavať a oneskoriť stekanie dažďovej vody. To môže znižovať riziko povodní a prispievať k udržateľnejšiemu využitiu vodných zdrojov.
4. Ochrana Pred Erozíou: Zelené steny a zvislé záhrady poskytujú ochranu pred eroziou pôdy, čím zlepšujú jej stabilitu. Rastlinný porast zabraňuje odtoku pôdy a prispieva k udržaniu pôdnej kvality.
5. Biodiverzita a Habitat Pre Faunu: Zelené steny a zvislé záhrady môžu slúžiť ako miesto pre život a útočisko pre rôzne druhy rastlín a živočíchov. To prispieva k zvýšeniu biodiverzity a poskytuje habitat pre inšekty, vtáky a iné živočíchy, čím podporuje ekosystém v mestských oblastiach.
6. Estetická Hodnota a Psychologické Dobienky: Zelené steny a zvislé záhrady pridávajú estetickú hodnotu k mestským prostrediam. Prítomnosť zelenej vegetácie môže mať pozitívny vplyv na psychické zdravie a celkový dojem obyvateľov, čo je dôležité v mestskej klíme.
7. Redukcia Hlučnosti: Rastliny môžu pôsobiť ako prirodzený absorber zvuku, čím pomáhajú redukovať hlučnosť v mestských oblastiach. Zelené steny a zvislé záhrady týmto spôsobom prispievajú k vytvoreniu príjemnejšieho a tichšieho prostredia.
8. Inovatívne Materiály a Technológie: Pri vytváraní zelených stien sa často používajú inovatívne materiály, vrátane špeciálnych substrátov, hydroponických systémov a inteligentných zavlažovacích systémov. Tieto technológie zvyšujú efektivitu a udržateľnosť takýchto systémov.
9. Adaptácia na Klimatické Zmeny: Zelené steny a zvislé záhrady môžu byť súčasťou širších iniciatív adaptácie na klimatické zmeny tým, že poskytujú miesta odolávajúce extrémnym teplotám a slnečnému žiareniu, znižujú riziko povodní a poskytujú stabilizáciu pôdy.

Celkovo vzaté, systémy pre vytváranie zelených stien a zvislých záhrad prinašajú rôznorodé a pozitívne prínosy v kontexte adaptácie a mitigácie klimatických zmien, pričom využívajú inovatívne materiály a technológie.

HODNOTENIE Z HĽADISKA PRÍNOSU PRODUKTU A VÝROBCU PRE BUDOVANIE ODOLNOSTI

Napriek skutočnosti že si plne uvedomujeme potrebu znižovania vplyvov človeka na klimatickú zmenu (mitigácia), my sa sústreďujeme prioritne na vlastnosti produktov, technológií a služieb súvisiacich s adaptáciou a budovaním odolnosti budov, komunít, miest a spoločnosti voči klimatickým zmenám. 

V kontexte budovania odolnosti majú systémy pre vytváranie zelených stien a zvislých záhrad niekoľko hlavných prínosov, ktoré prispievajú k robustnosti budov a miest. Tu sú niektoré z týchto prínosov:
1. Stabilizácia Mikroklímy: Zelené steny a zvislé záhrady môžu pomôcť stabilizovať mikroklímu v urbanistickom prostredí tým, že regulujú teplotu a zvlhčujú vzduch. To je dôležité v situáciách extrémnych teplôt alebo klimatických extrémov, kde môžu tieto systémy zmierniť negatívne dopady na prostredie.
2. Prevencia a Ochrana Pred Erozíou: Rastliny v zelených stenách a zvislých záhradách prispievajú k ochrane pred eroziou pôdy. Ich korene fungujú ako stabilizátory a zabraňujú odtekaniu pôdy, čo je dôležité pre udržanie stability a odolnosti budov a okolitých oblastí.
3. Zadržiavanie Dažďovej Vody: Zelené steny a zvislé záhrady môžu zadržiavať dažďovú vodu a oneskoriť jej stekanie. Toto opatrenie pomáha v boji proti povodniam a zároveň poskytuje miesto pre akumuláciu vody, čo môže byť neskôr využité na zavlažovanie alebo iné účely.
4. Zlepšenie Biodiverzity a Ekosystémová Resilience: Vegetácia v zelených stenách a zvislých záhradách prispieva k zvýšeniu biodiverzity a podporuje rôzne druhy živočíchov. Táto biodiverzita zvyšuje odolnosť ekosystému a môže fungovať ako ekologický rezervoár pre rôzne organizmy.
5. Znižovanie Hlučnosti a Vibrácií: Rastliny a substráty používané v týchto systémoch môžu pôsobiť ako izolátory zvuku a vibrácií, čím znižujú hlučnosť a vibrácie pre budovy nachádzajúce sa v blízkosti rušných ulíc alebo dopravných trás. Toto prispieva k lepšiemu komfortu obyvateľov.
6. Adaptácia na Extrémne Teploty: Zelené steny môžu chrániť budovy pred extrémnymi teplotami. Vegetácia funguje ako prirodzený izolátor, znižujúc prenikanie slnečného žiarenia do budovy, čím udržiava vnútornú teplotu na stabilnejšej úrovni.
7. Estetický a Psychologický Prínos: Prítomnosť zelených stien a zvislých záhrad môže prispieť k estetickému vzhľadu budovy a prostredia. Estetický prínos môže pozitívne ovplyvniť psychologický stav obyvateľov a prispeť k ich celkovému blahu.
8. Integrácia s Infraštruktúrou: Zelené steny a zvislé záhrady môžu byť integrované s infraštruktúrou budovy, čo pridáva hodnotu a funkčnosť. Tieto systémy môžu slúžiť aj ako súčasť pasívnych energetických systémov, prispievajúc k celkovej udržateľnosti budovy.

Celkovo vzaté, systémy pre vytváranie zelených stien a zvislých záhrad majú viaceré prínosy, ktoré prispievajú k odolnosti budov a k celkovej udržateľnosti urbanistického prostredia.

ŠPECIFICKÉ VLASTNOSTI PRODUKTU, TECHNOLÓGIE,  SLUŽBY

V tejto časti hodnotíme a upriamujeme pozornosť na tie vlastnosti produktu, ktoré sú pre produkt špecifické a predurčujú ho tak na použitie v určitých špecifických situáciach.

Okrem systémov pre vytváranie zelených stien a zvislých záhrad existuje niekoľko alternatívnych adaptačných opatrení, ktoré môžu byť implementované na zvýšenie odolnosti prostredia. Tu sú niektoré alternatívne adaptačné opatrenia:
1. Podzemné Záhrady a Zelené Strechy: Podzemné záhrady a zelené strechy predstavujú alternatívne spôsoby, ako integrovať rastlinný porast do budov a urbanistického prostredia. Tieto opatrenia môžu pomôcť s absorpciou dažďovej vody, reguláciou teploty a podporou biodiverzity.
2. Rozšírenie Zelenej Infraštruktúry: Aktívne rozširovanie zelenej infraštruktúry v mestských oblastiach, vrátane parkov, alejí, a verejných záhrad, môže prispieť k vytváraniu zelenej oázy, ktorá znižuje teploty a poskytuje príležitosti pre rekreáciu obyvateľov.
3. Vodné Odklonovacie Systémy: Implementácia systémov na odklonovanie vody, ako sú odtoky alebo drenážne kanály, môže pomôcť minimalizovať riziko povodní a zlepšiť odvodnenie v prípade silných dažďov.
4. Použitie Reflective Urban Materiálov: Používanie svetlých a reflexných materiálov v mestských oblastiach môže znížiť absorpciu slnečného žiarenia a tým prispieť k zníženiu teploty. To môže zahŕňať svetlé povrchy ciest, chodníkov a strech budov.
5. Integrácia Systémov Chladenia Miestnych Mikroklímatov: Integrovanie systémov chladenia, ako sú fontány, zavlažovacie systémy alebo klimatizačné jednotky v exteriéroch, môže byť alternatívnym riešením pre zníženie teploty v miestnych mikroklímach.
6. Inteligentné Plánovanie Mestských Oblastí: Inteligentné urbanistické plánovanie môže zahŕňať výber miest pre budovanie s ohľadom na optimálne využitie prírodných prvkov, ako sú rieky, jazerá alebo zelene, na zlepšenie mikroklímy a odolnosti.
7. Vzdelávanie a Informačné Kampane: Smerovanie k vzdelávaniu obyvateľstva o správnom nakladaní s odpadom, udržateľnej spotrebe a ekologicky zodpovednom správaní môže prispieť k vytváraniu udržateľnejších komunít.
8. Inovatívne Vodné Technológie: Použitie inovatívnych technológií na zachytávanie a využívanie dažďovej vody na závlahu, chladiace účely alebo iné potreby môže byť alternatívnym prístupom k udržateľnému využívaniu vodných zdrojov.
9. Integrácia Technológií Monitorovania Kvality Vzduchu: Využívanie technológií monitorovania kvality vzduchu môže pomôcť včasnému odhaleniu znečistenia a umožniť prijímanie opatrení na jeho minimalizovanie.

Tieto alternatívne adaptačné opatrenia sa môžu kombinovať s existujúcimi alebo navrhovanými systémami pre vytváranie zelených stien a zvislých záhrad s cieľom vytvárať komplexné a efektívne riešenia pre budovanie odolnosti v urbanistickom prostredí.

IAACC

INSTITUTE FOR ARCHITECTURE

ADAPTED TO CLIMATATE CHANGE

Inštitút pre architektúru adaptovanú na klimatické zmeny

OBČIANSKE ZDRUŽENIE

Email: info(at)iaacc.eu

ecostation logo_edited.png

ADAPTUJ.SK

CENTRUM ADAPTÁCIE A ODOLNOSTI

SHOWROOM ADAPTAČNÝCH OPATRENÍ

Štefana Moyzesa 2/B, Trnava

TEL.: +421 948 275 858

info(at)adaptuj.sk

  • Facebook
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • X
  • LinkedIn

Prevádzkovateľ showroomu

ECOSTATION, s.r.o.

SÍDLO: Bratislavská 5990/4, Trnava, 91702

IČO :     51 741 504
DIČ : 2120781872 
IČ DPH  : SK2120781872 
Zapísaná v OR :

Okresný súd Trnava oddiel Sro,

vložka č. 42436/T
IBAN: SK72 0200 0000 0039 7036 6955

© 2023 Ing. arch. Miroslav Marko, M.Arch

bottom of page