top of page
Permakultúrne záhrady

POPIS 

Permakultúrne záhrady

Sadenice a semienka jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu

FORMA

produkt

TÉMA

Potraviny, Biodiverzita

ROZSAH

Rodinný dom, Byt a bytový dom, Mesto, Vidiek

POUŽITIE

< NAZAD

STRATÉGIE

Potravinová sebestačnosť

Umožňuje nezávislosť od nestálosti klímy a extrémnych poveternostných podmienok. Lokálne produkované potraviny a diverzifikované zdroje znižujú riziko potravinovej neistoty a umožňujú komunitám efektívnejšie reagovať na zmeny v klíme, čím zabezpečujú stabilný prístup k potravinám a chránia životy obyvateľov. Zároveň podporuje udržateľnejšie poľnohospodárske metódy, ktoré môžu redukovať negatívny vplyv na životné prostredie spojený s výrobou potravín.

Zelená infraštruktúra

Zelená infraštruktúra výrazne zvyšuje odolnosť komunít voči extrémnym poveternostným udalostiam a iným rizikám spojeným s klimatickou zmenou. Zároveň prispieva k vytvoreniu zdravého a bezpečného prostredia v mestách, čo má pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov a ich kvalitu života.

PODKLADY PRE ARCHITEKTOV  A PROJEKTANTOV

Projekčné podklady ako CAD, BIM, a iné súbory su ručené výlučne pre odborníkov architektov a projektantov. Sú k dispozícii na samostatnej stránke pre registrovaných užívateľov. Registrácia je podmienená poskytnutím kontaktných údajov a odsúhlasením správcom portálu ADAPTUJ.SK  

 TECHNICKÁ PODPORA

STRÁNKY PRODUKTU U VÝROBCU

PROJEKČNÉ PODKLADY

Projekčné podklady nájdete na stránke určenej architektom, projektantom a spolupracujúcim odborníkom.

safeguard stamp_edited.jpg

Hodnotenie a odporúčania IAACC SAFEGUARD. V tejto časti architekti, projektanti a odborníci spolupracujúci s IAACC pre projekt ADAPDUJ.SK hodnotia prezentovaný produkt, materiál, technológiu, službu alebo výrobcu z hľadiska kvality, praktickosti a efektívnosti použitia pri adaptácii na klimatické zmeny. Uvedomujeme si potrebu mitigačných kvalít klimaticky citlivej architektúry, avšak hodnotenie IAACC SAFEGUARD sa sústreďuje na hodnotenie adaptačných kvalít. 

CELKOVÉ HODNOTENIE KONCEPTU
V KONTEXTE KLIMATICKEJ ZMENY Z HĽADISKA ADAPTÁCIE AJ MITIGÁCIE

Hodnotíme produkt, materiál, technológiu alebo službu z hľadiska relevantnosti použitia v kontexte klimatických zmien. V tejto časti posudzujeme mitigačné aj adaptačné kvality

Sadenice a semená jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu môžu prinášať niekoľko prínosov v kontexte klimatickej zmeny, zohľadňujúc materiál a technológiu, ktorá je v súlade s princípmi permakultúry. Tu sú niektoré hlavné prínosy:
1. Biodiverzita a odolnosť: Rastliny permakultúrneho pôvodu sú často vyberané s ohľadom na ich schopnosť prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam a odolávať extrémnym situáciám, ako sú suchá, povodne alebo vysoké teploty. Výber týchto rastlín môže prispieť k vyššej odolnosti pestovaných plodín voči klimatickým zmenám.
2. Prispôsobivosť a trvanlivosť: Semená a sadenice permakultúrneho pôvodu môžu byť vybrané pre ich prispôsobivosť rôznym pôdny a klimatickým podmienkam. Týmto spôsobom môžu poskytovať trvanlivé riešenia v rôznych geografických oblastiach.
3. Šetrnosť voči životnému prostrediu: Rastliny permakultúrneho pôvodu sú často pestované s minimálnym použitím chemických hnojív a pesticídov. To znižuje environmentálny odtlačok a prispieva k udržateľnému poľnohospodárstvu.
4. Uchovávanie genetického materiálu: Sadenice a semená jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu môžu byť súčasťou iniciatív na uchovávanie genetického materiálu rastlín. Táto diverzita môže byť dôležitá v situáciách, keď je potrebné vyhľadávať odolné odrody v dôsledku zmeny klimatických podmienok.
5. Lokálna produkcia a autonómia: Rastliny permakultúrneho pôvodu môžu byť vhodné pre lokálne prostredie, čím podporujú lokálnu produkciu potravín a znižujú potrebu prepravy. To prispieva k zníženiu emisií skleníkových plynov spojených s potravinovým systémom.
6. Využitie agro-ekologických metód: Permabahno (permakultúrne pôdne zmesi) a iné agro-ekologické metódy sú často súčasťou pestovania permakultúrnych plodín. Tieto metódy môžu zlepšiť pôdnú štruktúru, zadržiavať vlhkosť a minimalizovať eroziu pôdy.
7. Systémový prístup k poľnohospodárstvu: Permabahno a permakultúrne prístupy podporujú systémový prístup k poľnohospodárstvu, ktorý zohľadňuje vzájomné interakcie medzi rastlinami, pôdou a prostredím. Tento integrovaný prístup môže byť účinným nástrojom pre adaptáciu na zmeny klimatu.

Výber a využívanie semien a sadeníc jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu tak môže prispieť k udržateľnému poľnohospodárstvu, podporovať biodiverzitu a zvyšovať odolnosť poľnohospodárskeho systému voči klimatickým zmenám.

HODNOTENIE Z HĽADISKA PRÍNOSU PRODUKTU A VÝROBCU PRE BUDOVANIE ODOLNOSTI

Napriek skutočnosti že si plne uvedomujeme potrebu znižovania vplyvov človeka na klimatickú zmenu (mitigácia), my sa sústreďujeme prioritne na vlastnosti produktov, technológií a služieb súvisiacich s adaptáciou a budovaním odolnosti budov, komunít, miest a spoločnosti voči klimatickým zmenám. 

Sadenice a semienka jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu môžu prispieť k budovaniu odolnosti v rámci viacerých aspektov, vrátane odolnosti potravinového systému, biodiverzity, ekosystémov a komunitných spoločenstiev. Tu sú niektoré hlavné prínosy v kontexte budovania odolnosti:
1. Adaptabilita k rôznym podmienkam: Rastliny permakultúrneho pôvodu sú často vyberané pre ich schopnosť prispôsobiť sa rôznym podmienkam, vrátane extrémnych klimatických podmienok. Táto adaptabilita môže byť kľúčová pre odolnosť rastlín voči zmenám klimatu a nepriaznivým podmienkam.
2. Diverzifikácia plodín: Sadenice a semená jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu môžu prispieť k diverzifikácii plodín v poľnohospodárstve. Diverzifikácia znižuje riziko závislosti na jedinom type plodiny a prispieva k stabilite potravinového zásobovania.
3. Udržateľné poľnohospodárstvo: Permabahno (permakultúrne pôdne zmesi) a permakultúrne metódy podporujú udržateľné poľnohospodárstvo, ktoré zohľadňuje ekologické, sociálne a ekonomické aspekty. To prispieva k dlhodobej udržateľnosti potravinového systému a odolnosti voči externým tlakom.
4. Ochrana pôdy a vody: Permabahno a permakultúrne praktiky často zdôrazňujú ochranu pôdy a vody. Zlepšená pôdna štruktúra, minimalizácia erozie a udržiavanie vody v pôde prispievajú k odolnosti poľnohospodárstva voči extrémnym klimatickým podmienkam.
5. Sebestačnosť a lokálna produkcia: Pestovanie jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu môže podporovať sebestačnosť a lokálnu produkciu potravín. Tým sa minimalizuje potreba prepravy a zvyšuje sa odolnosť voči prekážkam v dodávkových reťazcoch.
6. Podpora biodiverzity: Výber a pestovanie rastlín s ohľadom na biodiverzitu môže prispieť k zachovaniu a posilneniu genetického materiálu rastlín. To môže byť dôležité pre odolnosť a adaptabilitu plodín voči novým podmienkam.
7. Komunitné spoločenstvá: Pestovanie permakultúrnych rastlín často zahŕňa spoluprácu a zdieľanie zdrojov v komunitách. Týmto spôsobom sa buduje odolnosť spoločenstiev voči externým tlakom a podporuje sa udržateľná spolupráca.
8. Znižovanie environmentálneho odtlačku: Permabahno a permakultúrne metódy môžu znižovať environmentálny odtlačok poľnohospodárstva, vrátane menej náročného používania chemických látok a minimalizácie negatívnych vplyvov na okolité prostredie.

Celkovo vzaté, sadenice a semená jedlých rastlín permakultúrneho pôvodu môžu byť nástrojom pre budovanie odolnosti potravinového systému a udržateľného poľnohospodárstva v kontexte klimatickej zmeny. Zohľadňujúce biodiverzitu, udržateľné praktiky a sebestačnosť, tieto prístupy podporujú dlhodobú odolnosť plodín a komunít voči variabilite podmienok.

ŠPECIFICKÉ VLASTNOSTI PRODUKTU, TECHNOLÓGIE,  SLUŽBY

V tejto časti hodnotíme a upriamujeme pozornosť na tie vlastnosti produktu, ktoré sú pre produkt špecifické a predurčujú ho tak na použitie v určitých špecifických situáciach.

IAACC

INSTITUTE FOR ARCHITECTURE

ADAPTED TO CLIMATATE CHANGE

Inštitút pre architektúru adaptovanú na klimatické zmeny

OBČIANSKE ZDRUŽENIE

Email: info(at)iaacc.eu

ecostation logo_edited.png

ADAPTUJ.SK

CENTRUM ADAPTÁCIE A ODOLNOSTI

SHOWROOM ADAPTAČNÝCH OPATRENÍ

Štefana Moyzesa 2/B, Trnava

TEL.: +421 948 275 858

info(at)adaptuj.sk

  • Facebook
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • X
  • LinkedIn

Prevádzkovateľ showroomu

ECOSTATION, s.r.o.

SÍDLO: Bratislavská 5990/4, Trnava, 91702

IČO :     51 741 504
DIČ : 2120781872 
IČ DPH  : SK2120781872 
Zapísaná v OR :

Okresný súd Trnava oddiel Sro,

vložka č. 42436/T
IBAN: SK72 0200 0000 0039 7036 6955

© 2023 Ing. arch. Miroslav Marko, M.Arch

bottom of page