top of page
Akumulačné vrstvy

POPIS 

Akumulačné vrstvy

Akumulačná súprava pre dažďovú vodu s objemom 70m3

FORMA

produkt

TÉMA

Sucho a voda, Biodiverzita, Kvalita vnútorného prostredia

ROZSAH

Mesto, Vidiek, Rodinný dom, Byt a bytový dom

POUŽITIE

< NAZAD

STRATÉGIE

Zelená infraštruktúra

Zelená infraštruktúra výrazne zvyšuje odolnosť komunít voči extrémnym poveternostným udalostiam a iným rizikám spojeným s klimatickou zmenou. Zároveň prispieva k vytvoreniu zdravého a bezpečného prostredia v mestách, čo má pozitívny vplyv na zdravie obyvateľov a ich kvalitu života.

Vodné hospodárstvo

Implementácia stratégií na efektívne hospodárenie s vodnými zdrojmi, vrátane zachytávania dažďovej vody, recyklácie odpadových vôd a zlepšovania účinnosti zavlažovania.

PODKLADY PRE ARCHITEKTOV  A PROJEKTANTOV

Projekčné podklady ako CAD, BIM, a iné súbory su ručené výlučne pre odborníkov architektov a projektantov. Sú k dispozícii na samostatnej stránke pre registrovaných užívateľov. Registrácia je podmienená poskytnutím kontaktných údajov a odsúhlasením správcom portálu ADAPTUJ.SK  

 TECHNICKÁ PODPORA

STRÁNKY PRODUKTU U VÝROBCU

PROJEKČNÉ PODKLADY

Projekčné podklady nájdete na stránke určenej architektom, projektantom a spolupracujúcim odborníkom.

safeguard stamp_edited.jpg

Hodnotenie a odporúčania IAACC SAFEGUARD. V tejto časti architekti, projektanti a odborníci spolupracujúci s IAACC pre projekt ADAPDUJ.SK hodnotia prezentovaný produkt, materiál, technológiu, službu alebo výrobcu z hľadiska kvality, praktickosti a efektívnosti použitia pri adaptácii na klimatické zmeny. Uvedomujeme si potrebu mitigačných kvalít klimaticky citlivej architektúry, avšak hodnotenie IAACC SAFEGUARD sa sústreďuje na hodnotenie adaptačných kvalít. 

CELKOVÉ HODNOTENIE KONCEPTU
V KONTEXTE KLIMATICKEJ ZMENY Z HĽADISKA ADAPTÁCIE AJ MITIGÁCIE

Hodnotíme produkt, materiál, technológiu alebo službu z hľadiska relevantnosti použitia v kontexte klimatických zmien. V tejto časti posudzujeme mitigačné aj adaptačné kvality

Akumulačné súpravy pre dažďovú vodu môžu prinášať viaceré prínosy v kontexte klimatickej zmeny, zohľadňujúc adaptačné a migračné opatrenia. Tu sú niektoré hlavné prínosy z hľadiska materiálu a technológie:
1. Ochrana pred povodňami: Materiály odolné voči poveternostným podmienkam: Akumulačné súpravy môžu byť vyrobené z materiálov, ktoré sú odolné voči extrémnym poveternostným podmienkam, čím znižujú riziko poškodenia alebo havárií v dôsledku silných dažďov a povodní.
2. Zníženie zaťaženia verejných vodovodných sietí: Výroba z odolných materiálov: Akumulačné súpravy môžu pomáhať znižovať zaťaženie verejných vodovodných sietí, pretože zhromažďujú a ukladajú dažďovú vodu pre ďalšie využitie. Pri výrobe súprav môžu byť využívané odolné a trvanlivé materiály.
3. Udržateľné využívanie vody: Ekologické a recyklovateľné materiály: Výroba akumulačných súprav môže využívať ekologické a recyklovateľné materiály, čím prispieva k udržateľnému využívaniu zdrojov.
4. Ochrana pred suchom: Efektívne izolačné materiály: Akumulačné súpravy môžu byť vybavené efektívnymi izolačnými materiálmi, čím sa minimalizuje odparovanie a straty vody v dôsledku vysokej teploty a sucha.
5. Podpora záhradnej a poľnohospodárskej činnosti: Bezpečné a nezávadné materiály: Materiály, ktoré nie sú toxické alebo neškodné pre rastliny, môžu byť použité pri výrobe súprav na zachytávanie dažďovej vody, podporujúc záhradnú a poľnohospodársku činnosť.
6. Ochrana pred znečistením: Filtrácia a čistenie materiálov: Akumulačné súpravy môžu byť vybavené filtráciami a materiálmi na čistenie vody, čím chránia zásoby dažďovej vody pred znečistením a zlepšujú kvalitu vody.
7. Podpora energetickej efektívnosti: Integrácia inteligentných technológií: Súpravy môžu byť vybavené inteligentnými senzormi a technológiami, ktoré umožňujú efektívne riadenie a optimalizáciu využívania zásob dažďovej vody, čím prispievajú k energetickej efektívnosti.
8. Zmena urbanistického prostredia: Estetické a flexibilné materiály: Materiály použité pri výrobe akumulačných súprav môžu byť estetické a flexibilné, čo umožňuje ich integrovanie do urbanistického prostredia bez vytvárania vizuálnych nezhôd.

Celkovo môžu akumulačné súpravy pre dažďovú vodu, vyrobené z vhodných materiálov, poskytovať riešenia na zmiernenie negatívnych dopadov klimatických zmien, ako sú povodne a suchá, a prispievať k udržateľnému využívaniu vodných zdrojov.

HODNOTENIE Z HĽADISKA PRÍNOSU PRODUKTU A VÝROBCU PRE BUDOVANIE ODOLNOSTI

Napriek skutočnosti že si plne uvedomujeme potrebu znižovania vplyvov človeka na klimatickú zmenu (mitigácia), my sa sústreďujeme prioritne na vlastnosti produktov, technológií a služieb súvisiacich s adaptáciou a budovaním odolnosti budov, komunít, miest a spoločnosti voči klimatickým zmenám. 

Akumulačné súpravy pre dažďovú vodu môžu mať niekoľko hlavných prínosov v kontexte budovania odolnosti:
1. Znižovanie tlaku na zásoby pitnej vody: Používanie dažďovej vody na zalievanie záhrady, splachovanie toalety alebo iné nepitné účely môže výrazne znížiť potrebu využívania zásob pitnej vody. To prispieva k udržateľnému a efektívnemu využívaniu zdrojov vody v budove.
2. Ochrana pred povodňami: Akumulácia dažďovej vody môže pomôcť zmierniť riziko povodní tým, že zadržiava vodu počas dažďových období a postupne ju uvoľňuje do prostredia alebo ju využíva v budove. To môže byť nápomocné v oblastiach s častými dažďovými prívalmi a rizikom povodní.
3. Zníženie nákladov na vodu: Akumulácia dažďovej vody môže prispieť k zníženiu nákladov na vodu, pretože sa využíva menej vody z verejných zásob. To môže byť ekonomicky výhodné a znižovať náklady spojené s verejným vodovodom.
4. Zlepšená odolnosť voči suchu: V oblastiach so suchom môže byť akumulácia dažďovej vody cenným zdrojom vody pre záhrady, poľnohospodárske účely alebo iné aktivity. To prispieva k zvýšeniu odolnosti voči nedostatku vody a umožňuje udržanie vegetácie aj v suchých obdobiach.
5. Environmentálna udržateľnosť: Používanie dažďovej vody je ekologicky priaznivejšie, pretože nevyžaduje takú intenzívnu úpravu a spracovanie ako voda z verejných zásob. To znižuje ekologický odtlačok a prispieva k udržateľnému využívaniu zdrojov vody.
6. Flexibilita a jednoduchá inštalácia: Akumulačné súpravy pre dažďovú vodu sú často flexibilné a jednoducho inštalovateľné. Môžu byť prispôsobené potrebám konkrétnej budovy a môžu byť osadené do existujúcej infraštruktúry.
Pri implementácii týchto systémov je však dôležité brať do úvahy miestne environmentálne predpisy a zabezpečiť, aby boli nainštalované a udržiavané s ohľadom na bezpečnosť a hygienu.

ŠPECIFICKÉ VLASTNOSTI PRODUKTU, TECHNOLÓGIE,  SLUŽBY

V tejto časti hodnotíme a upriamujeme pozornosť na tie vlastnosti produktu, ktoré sú pre produkt špecifické a predurčujú ho tak na použitie v určitých špecifických situáciach.

Akumulačné súpravy pre dažďovú vodu sú významným prvkom pri zachytávaní a uchovávaní dažďovej vody pre budúce použitie. Tu sú niektoré alternatívne adaptačné opatrenia a inovácie, ktoré môžu byť zvážené v spojení s akumulačnými súpravami pre dažďovú vodu:
1. Inteligentné ovládanie a monitorovanie: Implementácia inteligentných ovládacích systémov a monitorovacích technológií môže zlepšiť účinnosť využitia dažďovej vody. Tieto systémy môžu sledovať úroveň vody, kvalitu vody a automaticky riadiť prívod a odvod vody podľa aktuálnych potrieb.
2. Filtrovanie a čistenie: Integrácia pokročilých filtrovacích a čistiacich systémov môže pomôcť odstrániť nečistoty, ako sú listy, piesok alebo iné nečistoty, a zabezpečiť, aby zachytená voda bola čistá a bezpečná na použitie.
3. Modulárne a rozšíriteľné systémy: Vytvorenie modulárnych akumulačných súprav umožňuje jednoduchú expanziu podľa potrieb a požiadaviek na zachytávanie väčšieho množstva dažďovej vody.
4. Integrácia s inými systémami využitia vody: Pripojenie akumulačných súprav k iným systémom využitia vody v budove, ako sú napríklad záhradné závlahy, WC splachovacie nádrže alebo chladiace systémy, môže efektívne využiť zachytenú dažďovú vodu.
5. Zachytávanie povrchových vôd: Okrem dažďovej vody môže byť zvážené zachytávanie povrchových vôd, napríklad odteku z betónových plôch. Týmto spôsobom sa zvyšuje množstvo dostupnej vody na opätovné využitie.
6. Príplatkové opatrenia pre zvýšenie účinnosti: Prídavné technológie, ako sú solárne čerpadlá alebo čerpadlá poháňané vetrom, môžu zvýšiť účinnosť čerpania vody a minimalizovať energetickú záťaž.
7. Otvorené úpravy pre údržbu: Konštrukcia akumulačných súprav s prihliadnutím na jednoduchú údržbu, čistenie a opravy môže predĺžiť ich životnosť a zabezpečiť trvalú účinnosť.
8. Ekologické riešenia pre odtok prebytočnej vody:
◦ Vytvorenie ekologických riešení na spracovanie prebytočnej dažďovej vody, ako sú záhradné biozáhrady alebo povrchové odtoky, môže prispieť k udržateľnému nakladaniu s vodou.
Každý projekt na akumuláciu dažďovej vody by mal byť navrhnutý a prispôsobený konkrétnym podmienkam a potrebám danej lokality. Profesionálna konzultácia a navrhovanie s ohľadom na udržateľnosť môže pomôcť dosiahnuť optimálne výsledky.

IAACC

INSTITUTE FOR ARCHITECTURE

ADAPTED TO CLIMATATE CHANGE

Inštitút pre architektúru adaptovanú na klimatické zmeny

OBČIANSKE ZDRUŽENIE

Email: info(at)iaacc.eu

ecostation logo_edited.png

ADAPTUJ.SK

CENTRUM ADAPTÁCIE A ODOLNOSTI

SHOWROOM ADAPTAČNÝCH OPATRENÍ

Štefana Moyzesa 2/B, Trnava

TEL.: +421 948 275 858

info(at)adaptuj.sk

  • Facebook
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • X
  • LinkedIn

Prevádzkovateľ showroomu

ECOSTATION, s.r.o.

SÍDLO: Bratislavská 5990/4, Trnava, 91702

IČO :     51 741 504
DIČ : 2120781872 
IČ DPH  : SK2120781872 
Zapísaná v OR :

Okresný súd Trnava oddiel Sro,

vložka č. 42436/T
IBAN: SK72 0200 0000 0039 7036 6955

© 2023 Ing. arch. Miroslav Marko, M.Arch

bottom of page