top of page
Protipovodňové zábrany

POPIS 

Protipovodňové zábrany

Mobilné protipovodňové automatické zábrany

FORMA

produkt

TÉMA

Dažde a záplavy, Bezpečnosť

ROZSAH

Rodinný dom, Byt a bytový dom, Budovy ostatné a priemysel

POUŽITIE

< NAZAD

STRATÉGIE

Odolnosť budov

Dobre navrhnuté a stavebne odolné budovy znižujú riziko zranení a úmrtí pri extrémnych poveternostných podmienkach, ako sú hurikány, zemetrasenia či povodne. Táto stratégia prispieva k bezpečnejšiemu prostrediu pre obyvateľov a zvyšuje celkovú odolnosť komunít voči nepriaznivým klimatickým udalostiam. Zároveň chráni majetok a infraštruktúru, čo podporuje udržateľnú obnovu po katastrofách spojených s klimatickými zmenami.

Odolnosť infraštruktúry

Návrh a implementácia infraštruktúry, ktorá dokáže odolať extrémnym poveternostným vplyvom, ako je budovanie protipovodňových mostov alebo systémov manažmentu dažďovej vody.

PODKLADY PRE ARCHITEKTOV  A PROJEKTANTOV

Projekčné podklady ako CAD, BIM, a iné súbory su ručené výlučne pre odborníkov architektov a projektantov. Sú k dispozícii na samostatnej stránke pre registrovaných užívateľov. Registrácia je podmienená poskytnutím kontaktných údajov a odsúhlasením správcom portálu ADAPTUJ.SK  

 TECHNICKÁ PODPORA

STRÁNKY PRODUKTU U VÝROBCU

PROJEKČNÉ PODKLADY

Projekčné podklady nájdete na stránke určenej architektom, projektantom a spolupracujúcim odborníkom.

safeguard stamp_edited.jpg

Hodnotenie a odporúčania IAACC SAFEGUARD. V tejto časti architekti, projektanti a odborníci spolupracujúci s IAACC pre projekt ADAPDUJ.SK hodnotia prezentovaný produkt, materiál, technológiu, službu alebo výrobcu z hľadiska kvality, praktickosti a efektívnosti použitia pri adaptácii na klimatické zmeny. Uvedomujeme si potrebu mitigačných kvalít klimaticky citlivej architektúry, avšak hodnotenie IAACC SAFEGUARD sa sústreďuje na hodnotenie adaptačných kvalít. 

CELKOVÉ HODNOTENIE KONCEPTU
V KONTEXTE KLIMATICKEJ ZMENY Z HĽADISKA ADAPTÁCIE AJ MITIGÁCIE

Hodnotíme produkt, materiál, technológiu alebo službu z hľadiska relevantnosti použitia v kontexte klimatických zmien. V tejto časti posudzujeme mitigačné aj adaptačné kvality

Mobilná protipovodňová automatická zábrana predstavuje inovatívne riešenie v kontexte klimatickej zmeny na ochranu pred povodňami. Hlavné prínosy tejto technológie z hľadiska materiálu a technológie sú:
1. Rýchla Reakcia na Povodne: Mobilné protipovodňové zábrany s automatickým systémom môžu byť aktivované rýchlo a efektívne na základe monitorovania povodňových podmienok. Táto rýchla reakcia umožňuje minimalizovať škody spôsobené povodňami.
2. Modulárna Konštrukcia: Často sú tieto zábrany modulárne, čo umožňuje jednoduchú prispôsobiteľnosť a konfiguráciu podľa konkrétnych potrieb a geografických podmienok. Modulárna konštrukcia umožňuje prispôsobenie sa rôznym terénom a scenárom povodní.
3. Využitie Odolných a Trvácnych Materiálov: Pri výrobe mobilných protipovodňových zábran sa často využívajú odolné a trvácné materiály, ktoré sú schopné odolávať vplyvom extrémnych poveternostných podmienok a zabezpečujú dlhú životnosť zábrany.
4. Samočinné Systémy Monitorovania a Aktivácie: Moderné mobilné zábrany sú vybavené samočinnými systémami monitorovania povodňových podmienok a automatickou aktiváciou v prípade hrozby povodne. To zvyšuje efektivitu a spoľahlivosť ochranného systému.
5. Prenosnosť a Skladovateľnosť: Mobilné zábrany sú navrhnuté s ohľadom na možnosť prenášania a skladovania v období, keď nie je potrebná ich aktivácia. Táto vlastnosť prispieva k ich využiteľnosti a prispôsobiteľnosti.
6. Minimálny Vplyv na Životné Prostredie: V prípade, že sú použité ekologické a recyklovateľné materiály, mobilné protipovodňové zábrany môžu mať minimálny vplyv na životné prostredie, čo je dôležité z hľadiska udržateľnosti a environmentálnej zodpovednosti.
7. Integrácia s Inými Systémami: Mobilné protipovodňové zábrany môžu byť integrované s inými technológiami, ako sú senzory povodňových údajov, systémy monitorovania, a iné, čo poskytuje komplexné riešenie pre sledovanie a riadenie povodňových situácií.
8. Široké Spektrum Aplikácií: Mobilné protipovodňové zábrany môžu byť využité v rôznych prostrediach vrátane mestských oblastí, priemyselných lokalít, alebo poľnohospodárskych oblastí, čím sa zvyšuje ich všeobecná významnosť.

Celkovo mobilné protipovodňové automatické zábrany predstavujú modernú a efektívnu technológiu v oblasti adaptácie na klimatické zmeny, zvyšujúc odolnosť voči povodňovým udalostiam.

HODNOTENIE Z HĽADISKA PRÍNOSU PRODUKTU A VÝROBCU PRE BUDOVANIE ODOLNOSTI

Napriek skutočnosti že si plne uvedomujeme potrebu znižovania vplyvov človeka na klimatickú zmenu (mitigácia), my sa sústreďujeme prioritne na vlastnosti produktov, technológií a služieb súvisiacich s adaptáciou a budovaním odolnosti budov, komunít, miest a spoločnosti voči klimatickým zmenám. 

Mobilné protipovodňové automatické zábrany majú v kontexte budovania odolnosti viacero prínosov, ktoré pomáhajú chrániť komunity a infraštruktúru pred negatívnymi vplyvmi povodní. Tu sú hlavné prínosy v kontexte budovania odolnosti:
1. Rýchla Reakcia na Povodne: Mobilné protipovodňové zábrany s automatickými systémami sú schopné rýchlo reagovať na povodňové hrozby. Táto rýchla reakcia umožňuje minimalizovať škody a zlepšuje odolnosť infraštruktúry voči náhlym povodňovým udalostiam.
2. Flexibilita a Prispôsobiteľnosť: Tieto zábrany sú často modulárne a flexibilné, umožňujú rýchlu inštaláciu a prispôsobenie sa konkrétnym podmienkam. Táto flexibilita je dôležitá pri prispôsobovaní sa rôznym typom terénu a scenárom povodní.
3. Minimálna Potreba Ľudskej Interakcie: Automatické systémy umožňujú minimalizovať potrebu manuálnej interakcie a zásahu. To je výhodné pri náhlych povodňových situáciách, kde rýchla reakcia môže byť kritická.
4. Ochrana Infraštruktúry a Majetku: Hlavným cieľom týchto zábran je ochrana pred povodňami, čím sa minimalizujú škody na infraštruktúre, domoch, a majetku. Tento prínos je kľúčový pre budovanie odolnosti voči povodňovým rizikám.
5. Automatizovaná Monitorovanie: Integrované senzory a monitorovacie systémy umožňujú neustále sledovanie podmienok a povodňových hrozieb. Toto automatizované monitorovanie zlepšuje schopnosť predvídať povodňové situácie a prijímať opatrenia včas.
6. Samočinné Uzatváranie a Otváranie: Automatické systémy môžu riadiť procesy otvárania a uzatvárania zábran v závislosti od zisteného povodňového ohrozenia. To umožňuje efektívne využívať tieto zábrany bez manuálnej manipulácie.
7. Podpora Kontinuity Prevádzky: Implementácia mobilných protipovodňových zábran môže prispieť k udržaniu kontinuity prevádzky v postihnutých oblastiach, minimalizujúc prerušenia dopravy, energetických sietí a iných dôležitých služieb.
8. Zvýšená Bezpečnosť Komunity: Ochrana proti povodniam prispieva k celkovej bezpečnosti komunity, čo je kľúčový aspekt pri budovaní odolnosti voči klimatickým hrozbám. Znižuje riziko straty ľudských životov a zlepšuje celkovú rezilienciu komunity.

Implementácia mobilných protipovodňových automatických zábran je teda dôležitým opatrením na zvýšenie odolnosti voči povodňovým rizikám a minimalizáciu potenciálnych škôd.

ŠPECIFICKÉ VLASTNOSTI PRODUKTU, TECHNOLÓGIE,  SLUŽBY

V tejto časti hodnotíme a upriamujeme pozornosť na tie vlastnosti produktu, ktoré sú pre produkt špecifické a predurčujú ho tak na použitie v určitých špecifických situáciach.

Okrem mobilných protipovodňových automatických zábran existuje niekoľko alternatívnych adaptačných opatrení, ktoré môžu byť využité na ochranu pred povodňami a budovanie odolnosti voči klimatickým zmenám. Tu sú niektoré možné alternatívy:
1. Zelenej Infraštruktúry: Investície do zelenej infraštruktúry, ako sú zelené pásy, záhrady, a mokrade, môžu absorbovať nadmernú vodu a znižovať riziko povodní. Tieto prírodné prvky slúžia ako prirodzený spôsob zadržiavania a filtrácie vody.
2. Protipovodňové Barikády: Vytváranie protipovodňových barikád, ktoré môžu byť mobilné alebo trvalé štruktúry, môže byť alternatívnym riešením na odvedenie a zadržanie vody v prípade povodní.
3. Zlepšené Urbanistické Plánovanie: Príležitosti pre lepšie urbanistické plánovanie, vrátane preskúmania umiestnenia budov a infraštruktúry, môžu zlepšiť odolnosť voči povodňovým rizikám. Vyššie polohy budov, výstavba odvodňovacích systémov a zváženie klimatických rizík môžu byť súčasťou tohto prístupu.
4. Riadenie Vodných Nádrží: Správne riadenie vodných nádrží môže byť efektívnym spôsobom na kontrolu prietoku vody a minimalizáciu rizika povodní. To môže zahŕňať monitorovanie úrovne vody, prúdenia a otváranie alebo uzatváranie priehrady podľa potreby.
5. Ochrana Mokrých Území: Udržiavanie a obnova mokrých území, ktoré majú schopnosť absorbovať a udržiavať vodu, môže byť kľúčovým prvkom adaptácie na povodne.
6. Inteligentné Systémy Monitorovania: Implementácia inteligentných systémov monitorovania, ktoré sledujú stav riek, úrovní vody a ďalších parametrov, môže poskytnúť včasné varovania a umožniť lepšiu pripravenosť na povodňové situácie.
7. Ozelenenie Mestských Ploch: Zvýšenie zelene v mestských oblastiach môže pomôcť absorbovať nadmernú vodu, čím sa minimalizuje riziko povodní. Zelene môže slúžiť ako prirodzený spôsob regulácie odtoku vody.
8. Komunitné Udržiavateľné Praktiky: Zavedenie komunitných udržiavateľných praktík, ako sú vytváranie oblastí s nízkym povrchovým odtokom, recyklácia dažďovej vody a edukácia verejnosti o správnom zachádzaní s vodou, môže prispieť k odolnosti komunity voči povodňovým rizikám.

Každý prístup bude závisieť od konkrétnych podmienok, geografických faktorov a potrieb danej oblasti. Kombinácia viacerých prístupov môže poskytnúť komplexné a efektívne riešenie na ochranu pred povodňami a budovanie odolnosti voči klimatickým zmenám.

IAACC

INSTITUTE FOR ARCHITECTURE

ADAPTED TO CLIMATATE CHANGE

Inštitút pre architektúru adaptovanú na klimatické zmeny

OBČIANSKE ZDRUŽENIE

Email: info(at)iaacc.eu

ecostation logo_edited.png

ADAPTUJ.SK

CENTRUM ADAPTÁCIE A ODOLNOSTI

SHOWROOM ADAPTAČNÝCH OPATRENÍ

Štefana Moyzesa 2/B, Trnava

TEL.: +421 948 275 858

info(at)adaptuj.sk

  • Facebook
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • X
  • LinkedIn

Prevádzkovateľ showroomu

ECOSTATION, s.r.o.

SÍDLO: Bratislavská 5990/4, Trnava, 91702

IČO :     51 741 504
DIČ : 2120781872 
IČ DPH  : SK2120781872 
Zapísaná v OR :

Okresný súd Trnava oddiel Sro,

vložka č. 42436/T
IBAN: SK72 0200 0000 0039 7036 6955

© 2023 Ing. arch. Miroslav Marko, M.Arch

bottom of page