
POPIS
Využívanie tzv. plytkej geotermálnej energie na vykurovanie budov je investíciou s perspektívou. Oproti fosílnym zdrojom energie ako aj systémom tepelných čerpadiel a chladiacich zariadení založeným na vzduchu prináša zníženie prevádzkových nákladov a predovšetkým nezávislosť od rastúcich cien ropy a plynu.
Geotermálnu energiu je možné využiť na rôzne aplikácie od vykurovania a chladenia bytových domov, priemyselných stavieb, podnikov a administratívnych budov až po udržiavanie parkovísk, mostov alebo perónov bez snehu a ľadu – početným možnostiam využitia geotermálnej energie sa nekladú žiadne medze. Kombinácia s nízkoteplotnými systémami, akým je práve temperovanie betónového jadra BKT (TABS), je pritom mimoriadne hospodárna.
Povrchové geotermálne (zemné) teplo je energia nazhromaždená v zemi, ktorá sa neustále dopĺňa pôsobením slnečného žiarenia a prúdením zemného tepla. Táto energia sa môže využívať nezávisle od počasia a ročného obdobia od hĺbky 1,5m. V hĺbke 10m už prevláda stála teplota medzi 8° – 12°C. Pri využívaní tepla zo zeme cirkuluje teplonosné médium cez rúry uložené vertikálne, radiálne a horizontálne. Médium preberá teplo zo zeme a odovzdáva ho tepelnému čerpadlu, ktoré takto získanú energiu využíva na kúrenie.
Systém RAUGEO
Systém RAUGEO od Rehau predstavuje kvalitné systémové riešenia na využitie zemného tepla na vykurovanie a chladenie s použitím tepelného čerpadla. Kombinácia s plošnými systémami, ku ktorým patrí podlahové vykurovanie, stropné chladenie alebo práve temperované betónové jadro je pre tento systém optimálna vzhľadom na stabilné teploty v primárnom systéme (geotermika) aj sekundárnom systéme (napr. BKT). Celoročne teploty média spravidla oscilujú len medzi 0°C a 15°C v primárnom okruhu a medzi 16°C a 30°C v odovzdávacom systéme pri chladení a vykurovaní. Primárnemu systému v prevedení PE-Xa však nerobia problém ani vyššie teploty nad 50°C v prípade, že by sa napr. využívala solárna energia na podporu regenerácie geotermického systému.
Geotermálne sondy RAUGEO PE-Xa green
G eotermálne sondy predstavujú jednu z výborných možností využitia zemného tepla. Spravidla sa zabudujú do hĺbky 100m až 150 m, aby bolo možné na získavanie energie účinne využiť konštantnú teplotu vo väčšej hĺbke zeme. Pri takomto prevedení a vystrojení hĺbkového vrtu je vzhľadom na finančnú náročnosť investície logická požiadavka na maximálnu bezpečnosť a životnosť primárneho okruhu. Z tohto dôvodu bola vyvinutá sonda RAUGEO PE-Xa green – jediná geotermálna sonda z vysoko odolného, zosieťovaného polyetylénu, bez zvárania na päte sondy. Materiál PE-Xa totiž disponuje na rozdiel od PE alebo PE-RC výrazne vyššou odolnosťou proti napäťovým trhlinám a bodovému zaťaženiu (FNCT > 20 000 h). Navyše má na povrchu zdrsnenú vonkajšiu vrstvu, ktorá v kombinácii s výplňovým materiálom zabezpečuje tesnosť celého hĺbkové vrtu a optimálny prenos tepla. Sonda RAUGEO PE-Xa green je tiež krytá výnimočnou 10 ročnou zárukou.
Možnosti použitia:
• Vykurovanie a chladenie v spojení s tepelným čerpadlom
• Free-cooling (pasívne chladenie obytných priestorov)
• Odmrazovanie voľných plôch , napr. vyhrievanie mostov a rámp
• Akumulácia tepla v zemi, napr. v kombinácii so solárnymi zariadeniami
Základové pilóty a využitie zemného tepla v jednom
Energetické pilóty sa osádzajú v modernom pozemnom staviteľstve pri málo únosnom podloží pre zakladanie stavieb. Pilóty môžu okrem statickej funkcie byť navyše osadené kolektorovými rúrami, ktoré slúžia ako primárny okruh tepelných čerpadiel, resp. zdroj voľného chladenia (free cooling). Preto hovoríme o energetickej pilóte, ktorá funguje na podobnom princípe ako krátke tepelné sondy a môže sa využívať na vykurovanie alebo chladenie.
Vďaka vynikajúcim materiálovým vlastnostiam a malému polomeru ohybu, sú rúry RAUGEO collect PE-Xa vhodné na použitie v energetických pilótach.
Možnosti použitia:
• Osadenie rúr v základových pilótach
• Vykurovanie spolu s tepelným čerpadlom
• Free cooling (pasívne chladenie obytného priestoru)
• Optimálne v kombinácii s plošným vykurovaním a chladením
• Temperovanie betónového jadra
Geotermálna energia
Kúrenie a chladenie zemným teplom
REHAU
FORMA
technológia
TÉMA
Energia, Inovatívna výstavba, Kvalita prostredia
ROZSAH
Budovy ostatné a priemysel, Byt a bytový dom, Rodinný dom
POUŽITIE
• Vykurovanie a chladenie v spojení s tepelným čerpadlom
• Free-cooling (pasívne chladenie obytných priestorov)
• Odmrazovanie voľných plôch , napr. vyhrievanie mostov a rámp
• Akumulácia tepla v zemi, napr. v kombinácii so solárnymi zariadeniami
STRATÉGIE
Obnoviteľné zdroje energie
Prechod na obnoviteľné zdroje energie s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov a vybudovať odolnosť voči vplyvom zmeny klímy, ako je solárna a veterná energia.
Mitigačné stratégie
Mitigácia je proces, ktorý sa zameriava na znižovanie vplyvu ľudských aktivít na klímu, ako napríklad emisie skleníkových plynov, s cieľom minimalizovať budúce nepriaznivé účinky klimatickej zmeny. Tieto opatrenia sa sústreďujú na redukciu emisií a podporu trvalo udržateľných riešení, avšak ich účinky a benefity môžu byť viditeľné až po dlhšom časovom horizonte, nie okamžite. Mitigácia je teda dlhodobým procesom s výsledkami, ktoré sa môžu prejaviť až o desiatky až stovky rokov v budúcnosti.
PODKLADY PRE ARCHITEKTOV A PROJEKTANTOV
Projekčné podklady ako CAD, BIM, a iné súbory su ručené výlučne pre odborníkov architektov a projektantov. Sú k dispozícii na samostatnej stránke pre registrovaných užívateľov. Registrácia je podmienená poskytnutím kontaktných údajov a odsúhlasením správcom portálu ADAPTUJ.SK
TECHNICKÁ PODPORA

Hodnotenie a odporúčania IAACC SAFEGUARD. V tejto časti architekti, projektanti a odborníci spolupracujúci s IAACC pre projekt ADAPDUJ.SK hodnotia prezentovaný produkt, materiál, technológiu, službu alebo výrobcu z hľadiska kvality, praktickosti a efektívnosti použitia pri adaptácii na klimatické zmeny. Uvedomujeme si potrebu mitigačných kvalít klimaticky citlivej architektúry, avšak hodnotenie IAACC SAFEGUARD sa sústreďuje na hodnotenie adaptačných kvalít.
CELKOVÉ HODNOTENIE KONCEPTU
V KONTEXTE KLIMATICKEJ ZMENY Z HĽADISKA ADAPTÁCIE AJ MITIGÁCIE
Hodnotíme produkt, materiál, technológiu alebo službu z hľadiska relevantnosti použitia v kontexte klimatických zmien. V tejto časti posudzujeme mitigačné aj adaptačné kvality
HODNOTENIE Z HĽADISKA PRÍNOSU PRODUKTU A VÝROBCU PRE BUDOVANIE ODOLNOSTI
Napriek skutočnosti že si plne uvedomujeme potrebu znižovania vplyvov človeka na klimatickú zmenu (mitigácia), my sa sústreďujeme prioritne na vlastnosti produktov, technológií a služieb súvisiacich s adaptáciou a budovaním odolnosti budov, komunít, miest a spoločnosti voči klimatickým zmenám.
ŠPECIFICKÉ VLASTNOSTI PRODUKTU, TECHNOLÓGIE, SLUŽBY
V tejto časti hodnotíme a upriamujeme pozornosť na tie vlastnosti produktu, ktoré sú pre produkt špecifické a predurčujú ho tak na použitie v určitých špecifických situáciach.